≡ Menu

Párová konzultácia

Parova konzultacia

Počas práce s klientami sa náhodne na sedenie dostavil pár. Klientka pochopila sedenie regresnej vzťahovej terapie tak, že treba, aby prišli spolu. Veď problém nemá len ona ale aj on. Partner sa sedeniu nebránil. Zrazu boli dnu, sedeli vedľa seba a začali rozprávať, čo ich trápi.
Počas ich komunikácie bolo treba vstupovať do ich emočných výlevov a z pohľadu nestranného pozorovateľa tlmočiť im ich obsahy.
Bolo potrebné preložiť obsahy ženského vnímania sveta do mužského a naopak.
Bolo potrebné vrátiť sa do emócie ich prvého stretnutia a precítiť si silu lásky, ktorá dvojicu k sebe pritiahla. Každý vzťah má svoju podstatu, svoju pravdu, ktorá nemizne, nestráca sa. Len zovšednie, zastrie ju niečo aktuálne.
Okamžite bolo možné použiť zásady konštelácii s dvoma ľuďmi zároveň a nájsť smerovanie pre každého z nich a predsa v súlade s potenciálom vzťahu. Najsilnejšie bolo rozostavenie konštelácie dvoch rodov na jednom stole a možnosť nadhľadu, vystúpenie z pôvodných rolí.
Dnes používam pri práci s pármi nielen figúrky ale najmä dramatizácie emočných stresových záťaží.
Sme generácia ľudí, ktorí hľadajú za pochodu a učia sa, ako spolu vychádzať, žiť, zdieľať, obetovať sa i sebarealizovať… Snažíme sa.
Stále neexistuje v škole predmet, ktorý by nás pripravoval na to najdôležitejšie v živote, na vzťahy, spolužitie, sebalásku, naplnenie a rešpekt.
Pochádzame z rôznych rodín, nesieme si do vzťahu určité zvyky a postoje, máme nastavenia, čo je normálne a ako sa čo robí, rieši-nerieši.
Je krásne, keď nastane súlad, alebo sa jeden z partnerov prispôsobí.
To je zdanlivý bezkonfliktný vzťah. Ilúzia počas zamilovanosti. Túžba. Sen.
Lenže úlohou vzťahov je potenciál používať, posúvať, zlepšovať a na to je potrebný priestor, rozšírenie obzorov, prijatie výzvy, vykročenie z konfortnej zóny. Pomáha rešpekt, láskavé prijatie, pochopenie a opora. A vtedy začnú trenice, diskusie, obhajovanie, osočovanie…boj. Prispôsobovať sa alebo ustupovať nie je možné do nekonečna.
Po narodení bábätka už nič nebude ako bolo. Treba sa pripraviť na spoluprácu, nastaviť spôsob spoločnej výchovy.
KEDY JE VHODNÁ ONLINE PÁROVÁ TERAPIA:
Ak sa zmenila intenzita, spôsob, frekvencia milostných chvíľ, záujem o seba navzájom…
Ak riešite výchovné problémy, na ktoré máte rozdielny názor a nebaví vás dookola vysvetľovať…
Ak máte chuť nastoliť vo vzťahu rovnováhu a zistiť zdroje emočných konfliktov a nájsť cestu k ich riešeniu…
Ak ste na sedenie odhodlaní dvaja, obaja pripravení otvárať sa, liečiť staré zranenia, prepustiť sa z viny, závislosti, strachu, hnevu…
Napíšte, dohdoneme si spolu termín online stretnutia.

{ 1 komentár… pridajte jeden }
 • Jozef 28/01/2022, 14:31

  Dobrý deň Andrea,
  po sedení párovej terapie ste mi povedali, že vám mám dať vedieť ako sa máme. Tak vám píšem.
  Najskôr bolo peklo. Dozvedel som sa od svojej ženy strašné veci, čo si o mne myslí a hlavne ako sa cíti. Vyliala to na mňa všetko, tak ako ste to doporučili. Nevedel som, že je to až také zlé so mnou ale skúsil som ju len pozorovať, tak ako ste povedali, že mám robiť. Boli to jej pocity, jej pravda, nie moja.
  Potom sa celkom zmenila. Len to, že som ju vypočul a nekričal na ňu, neprerušoval ju… bolo ako liek.
  Obaja sme si spolu poplakali.
  Asi ten hnis vyšiel von. Dnes je zas dobre. Teším sa z tejto chvíle a verím, že nám to vydrží. Naozaj sa máme radi a ona potrebuje to vypočutie, slobodu. Niečo si naplánovať, tešiť sa.
  Už viem, že to tak nemyslí, len potrebuje odomňa to ucho, ktoré ju počúva…veď vy viete, čo chcem povedať 🙂
  Som vám vďačný a je možné, že ešte k vám prídeme. Popýtať sa ako hovoriť s deťmi. Asi aj tam robíme chybu, lebo dcéru šikanujú… ale to nabudúce, prídeme aj s ňou.
  Všetko dobré.
  Jozef.

Poskytnúť komentár