≡ Menu

O mne

Andrea Stünkel

Sama seba vnímam ako neustále hľadajúcu bytosť. Som druhýkrát vydatá a žijem, pracujem a tvorím vo Švačiarskku. Som mama dvoch detí, za ktoré veľmi ďakujem.

Od detstva rada len tak pozorujem, rada počúvam, snívam, tvorím, debatujem. Páčia sa mi filmy „Svet podľa Prota“ (K-Pax), „Nádherná zelená“ (The green beautiful), „Premena“ (Ne te retourne pas). Verím, že zranenia, boliestky a trápenia tu majú zmysel a liečiť ich vieme my sami. Problém, bolesť nesie v sebe zrnko riešenia, poznania. Nič v živote sa nedeje náhodou.

Narodila som sa v roku 1970 na Kysuciach a niekoľko rokov som bývala a pôsobila vo Zvolene a srdcu blízkych Piešťanoch. V lete 2021 som následovala manžela a žijeme vo Švajčiarsku, v pokojnom turistickom stredisku Beckenried, NW.

Záhadné pocity z ďalekých ciest sú pre mňa rozpomienky v mozaike životov, ktoré sú jednou cestou k sebe samej. Preto tak rada cestujem. Pamätám si plavby po mori, cesty po púšti, lety ponad oceán, cesty v snehu… A ukladám k tým cestám, ktoré plánujem prejsť vedome, aby sa kruh uzavrel a pozbierala som všade roztrúsené omrvinky emócií, mojich stôp, otlačkov a dotknutí, lekcií.

Čím som staršia, tým viac milujem pokoj, ticho a kreslím jasnejšie a zrozumiteľnejšie obrázky. Podľa mňa, je úlohou ľudí používať talenty, ktoré majú a snažím sa o to aj ja sama.

Rada pracujem s deťmi. Moja práca je občas o hľadaní detí v dospelých, o precitnutiach, o dopovedaní, o odovzdávaní a prijímaní balíčkov z minulosti, aby sa kráčalo ľahšie a vedome: tu a teraz.

Terapeutickú prax mám od roku 2006 s malými prestávkami na moje cestovanie. V posledných 4 rokoch je prevažná časť práce v online terapiách a kurzoch. Som terapeut, lektor, citlivý poslucháč, sprievodca na ceste životom v rozmanitých životných lekciách ale stále len človek na svojej vlastnej ceste.

{ 12 komentáre… pridajte jeden }
 • ewita 31/01/2015, 08:06

  Dobrý deň.
  Snažím sa pochopiť veci, ktoré mi život prináša. Všetky tie bolesti, utrpenia ale aj radosť a niekedy smiech cez slzy. Celý život riešim lásku, nedostatok lásky. Partnerské vzťahy, ktoré nemajú ako sa povie „to čaro“, čaro odovzdania sa jeden druhému. Ja som dala všetko a nedostala som naspäť nič, okrem detí. Všetko akoby sa prenšalo na moje deti. Nemaju žiadne parnerske vzťahy, zažívaju sklamania, stále sa utápam v starostiach a zháňaní financíí. Veľa som čítala a počula o tejto možnosti. Myslíte, že je to cesta vyriešiť tieto problemy minulosti? Dá sa zmeniť osud, karmu? Zistiť prečo sa to deje, nasmerovať veci k lepšiemu a šťastnejšiemu životu???

  • Andrea Stünkel 09/02/2015, 21:11

   Dobrý večer, Ewita, vážim si vašu úprimnosť a otvorenosť a vnímam váš smútok. Téma, tak ako ju opisujete, je ukážková na rozostavenie konštelácii s figúrkami a nahliadnutie cez prítomné do minulosti rodu a duše. Cez deti objať svoje vnútorné dieťa a nájsť lásku, ktorú hľdáte. Hľadáte ju vo vzťahu vonku, ale aby mohol niekto prísť, láska by mala byť v nás, dnu. V rovnocennom vzťahu zdieľame spolu vo dvojici to, čo máme v sebe. Ak mám lásku, pritiahnem si partnera, ktorý ju má tiež. Áno, môžeme si pomôcť, ale nedokážeme zaplniť tomu druhému jeho dieru a veľa žien to robí, starajú sa o mužov a veria, že muži im to vrátia… Väčšinou si však len zoberú tú opateru, ktorá je zamenená za lásku. Takto fungujeme v nerovných vzťahoch, keď ženy ponúkajú seba ale majú prázdne srdcia.
   Takáto terapia je proces a trvá dlhšie, niekoľkokrát. Emócie púšťame po takých „vrstvách“ a čistíme ako cibuľu. Deti pravdepodobne len stoja vo vašom tieni a nedokážu pozrieť vpred. Je dôležité, aby ste sa vrátili do bodu ich počatia a rovným dielom ich zahrnuli do objatia s ich otcom. Je jedno, ako ten príbeh s ich otcom skončil…zobrali ste jeho polovicu zodpovednosti na seba, to je odzrkadlené v tých financiách. Je čas mentálne to skončiť, emočne prijať, očistiť od hnevu a pocitu nespravodlivosti, ak tam je a prepustiť ho. S postojom k tomuto jednému mužovi, vám beží lekcia k všetkým mužom sveta.
   Je čas uzavrieť staré a začať nové.
   Ak sa rozhodnete nahliadnúť do tajomiestiev a príčin, zavolajte, dohodneme si vyhovujúci termín.
   Andrea

 • Alena 15/07/2013, 13:09

  Dobrý deň,
  je možné regresnou terapiou zbaviť sa fóbie (strachu, paniky)? Môže sa stať, že poznaním príčiny fóbie (z malých priestorov, nizke stropy, tunely) sa panika a strach ešte zvýši? Obávam sa „prežitia“ takejto situácie-či nemôže strach, pri poznávaní jeho príčin, ublížiť. Stále mám pocit, že poznanie príčiny fóbie nestačí – jednoducho poznám síce príčinu, ale strach nezmizne. Mýlim sa?

  • Andrea Stünkel 07/08/2013, 18:38

   Dobrý deň pani Alena,

   nesľubujem vám, že jedným regresom sa zbavíte fóbie.
   V regrese Vám nič nehrozí, ste v bezpečí, v kresle u terapeuta a prechádzate udalosti, ktoré sa už stali, sú minulosti.
   Problém je, že dané udalosti sú uložené vo Vašom podvedomí, nepoznáte ich skutočnú príčinu, poznáte len svoje reakcie.
   V regrese dané reakcie spracovávame, emócie sa vyplavujú a strach na podvedomej úrovni sa nespína, lebo keď danú udalosť prechádzate 3krát v svojej predstave, už viete a vnímate, že je to predstava.
   Cieľom regresu v podobných témach je vyplaviť čo najviac emočných reakcií, blokov a oddeliť ich od prítomnosti.
   Niekedy stačí prejsť tému z pohľadu tohoto života: detstvo, príchod na svet, oddelenie od mamy, obdobie v brušku. Niekedy je potrebných sedení viac aj z ponorom do minulých životov, kde fóbia mohla začať, ale proces funguje rovnako: klient si ujasňuje, že všetky udalosti sa už stali, emočne čistí, prechádza dovtedy, kým situáciu neopíše bez strachu a paniky. Niekedy prichádza klientovi nový pohľad na udalosť, pochopenie, čo sa učí na svojej ceste cez daný strach.
   Tieto sedenia bývajú dlhšie, okolo 3 hodín.

   Ak sa pre regres rozhodnete, najjednoduchšie, ak mi zavoláte a dohodneme si termín.
   Pekný deň
   Andrea

 • Martina 08/10/2011, 16:37

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či robíte aj regresné terapie za účelom poznania len svojich minulých životov? Bez nejakej hlbšej traumy alebo starosti. Čisto len zo zvedavosti by som to chcela skúsiť. Robíte aj také terapie?
  Martina

  • Andrea Stünkel 21/10/2011, 22:03

   Dobrý deň Martina,
   je možné prejsť regresnou terapiou len za účelom poznania náhodného minulého života.
   Môžete zažiť techniku asociatívneho vybavovania a naučiť sa s ňou pracovať.
   Už sa treba len objednať.
   Ponúkam sedenia po dohode aj cez SKYPE

   Pekné dni
   Andrea

 • Smintheus 22/08/2011, 01:02

  Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 🙂

 • Smintheus 20/08/2011, 01:13

  Dobrý deň,
  pekná stránka a pekná charakteristika. Mohol by som sa však spýtať aj na Vašu profesijnú charakteristiku? Vzdelanie, prax, čo považujete pre seba za dôležité z tohto hľadiska…
  Ďakujem

  • Andrea Stünkel 21/08/2011, 20:22

   Dobrý deň,

   vyštudovala som fakultu humanitných vied UMB, filozofiu a výtvarnú. Mám pedagogické zameranie a súčasťou štúdia bola okrem pedagogiky aj psychológia a psychologicko-pedagogická diagnostika.
   V mojej 6 ročnej praxi sa však venujem len ľuďom „zdravým“, ktorí sa ocitli v slepej uličke, alebo riešia ťažkú životnú situáciu. Mojím cieľom nie je liečiť, neurčujem diagnózy a ani nedávam recepty na lieky.
   Naopak, ak mám podozrenie, že klient si vyžaduje špecálnu pozornosť, odosielam ho do rúk psychológov, psychiatrov, logopédov, do centra chronickej bolesti…
   V mojej praxi sa však často stretávam s tým, že prichádzajú klienti od lekárov, ktorí už vyskúšali všetko možné a nenašli príčinu, teda problém pripisujú „bolesti duše“ a rodinnému prostrediu alebo osobnosti klienta.
   Nemajú nástroj a ani chemický preparát, aby klientovi pomohli.

   Mojou úlohou je klienta vypočuť v jeho probléme a vystopovať s ním jeho príčinu, nájsť obdobie „dotknutia“. Ďalším tvrdým orieškom praxe je upriamenie klienta na život, pozitivitu a na riešenie, nie na problém. Keď si klient sám uvedomí, že len on jediný môže so svojím životom niečo urobiť, aby ho žil plnohodnotnejšie. Toto považujem profesne za najdôležitejší bod mojej práce, jej zmysel.

   V podstate prax regresnej terapie, prípadne aj poradenstvo vo výchovných a vzťahových problémov, slúžia ľuďom, ktorí nenájdu odpovede na svoje otázky u kňaza a ani u psychológa, prípadne psychiatra.
   Metódy regresných techník účinne vedú klienta jeho životom a hľadajú dotyky s problémovým modelom správania. Samotné oddelenie minulého od súčastného má pre klienta terapeutický efekt. Klient to robí SÁM. Katarzia, abreakcia je to, čo si zo sedenia odnáša.
   Rovnaký účinok by mohol mať dobre „naordinovaný“ kultúrny zážitok, kvalitný film, koncert, divadelná hra, v ktorej by sa klient „našiel“ a oddelil od seba, čo nie je jeho a uchopil seba.

   Regresné techniky som sa naučila v kurzoch u Patrika Bálinta. Rodinné konštelácie u Angeliky Wolf v Nemecku.
   Venujem sa tejto práci 6 rokov. Mojou praxou prešli desiatky klientov, desiatky partnerských dvojíc, desiatky detí so svojími rodičmi, ktorí hľadali nestranného poslucháča, techniku návratu k dotyku s bolesťou duše… prijatie seba a života.

 • elena 05/02/2011, 01:56

  zaujimave,co pises o sebe,ma to prekvapilo,pretoze akoby som citala moju charakteristiku. a ked som videla 1.krat k-pax,dost ma ten film prekvapil a donitil rozmyslat.dokonca mam aj sound track s filmu.
  veris tomu,ze sa stretavame tie iste bytosti stale a stale v nasich zivotoch?
  zelam ti vsetko dobre na tvojej ceste

  • Andrea Stünkel 05/02/2011, 11:01

   Ďakujem za reakciu Elena,
   áno, ja osobne to tak cítim, že stretávam známe bytosti z minulosti. Prax regresnej terapie potvrdzuje, že sa navzájom hľadáme, aby sme si odovzdali, naplnili, vrátili, vzali späť… to, čo potrebujeme. Deje sa to na nevedomej úrovni, takže sa stáva, že s dotyčnou osobou, s ktorou máme niečo vymenené, stále niečo riešime, aby sa to odovzdalo, vyrovnalo. Ako na hojadačke. Raz ju možno hľadáme my, potom zase ona nás, aby sa naplnila PODSTATA.

   • Klára 24/03/2011, 19:18

    Veľmi sa mi to páči a to stačí 🙂 správna cesta . Držím palce Klára

Poskytnúť komentár