Pohľad regresnej terapie na rodičov a počatie

od Andrea Stünkel dňa 16/01/2011

Pohľad regresnej terapie na rodičov a počatie

Každý z nás má matku a otca. Väčšinou prichádzame na tento svet cez milostný akt dvoch ľudí (výnimky sú deti počaté umelým oplodnením, ale aj oni vznikajú spojením spermie a vajíčka). Kvalita a okolnosti spojenia týchto dvoch ľudí, v chvíli počatia, sa odovzdá a uloží do nevedomia potomka na celý život. Túto informáciu o vzťahu otca a matky (spermie a vajíčka) si nesieme uložené v psychike ako výbavu a nástroj k milostnému aktu a počatiu dieťaťa v budúcnosti. Rodičia znamenajú už pri počatí istú matricu postojov, názorov, modelov, podľa ktorej budeme spontánne fungovať v budúcnosti.

Veľa sa už v súčastnosti hovorí a píše o dôležitosti prenátalného vývoja pre dieťa a vplyvu udalostí na jeho budúci život, ktoré ho počas prenatálneho vývoja stretnú (na Slovensku Patrik Bálint).
Ako prvý venoval pozornosť rannému detstvu a jeho dopadu na vývoj osobnosti Sigmund Freud. O sebakontrole a možnosti zmeniť vnútorné prežívanie jednotlivca hovorí:

„Človek nie je pánom vo svojom vlastnom dome, jeho city a fantázie sa nedajú ovládať silou rozumu.“

Pomenoval oddelenú a neprijatú časť psychiky ako komplex. Predpokladal, že sa formuje v detstve a ukladá v nevedomej časti psychiky. Dnes už vieme o tomto pocese viac. Máme účinné nástroje ako pomôcť. Jedným z nich je regresná terapia.

Dieťa je spojené pupočnou šnúrou s matkou a to nielen fyzicky, ale pociťuje aj jej psychiku a cíti sa jej súčasťou a teda sa stotožňuje s pocitmi, postojmi, názormi, myšlienkami, reakciami a prežívaním.. Preberá do svojho repertoára všetky jej pocity, reakcie a prejavy. Jej vzťah k otcovi, k rodičovstvu, k sexualite, k ženstvu a mužstvu ako takému, k ostatným členom rodiny, k bohu a k životu celkovo. Ukladajú sa ako model, ktorý jedinec neskôr v podobných situáciách bude používať pri spoznávaní sveta a seba v ňom na úrovni spoločenskej, sexuálnej a spirituálnej.

{ 4 komentáre… prečítajte si ich dole alebopridajte jeden }

Oli august 13, 2014 o 09:52

Už veľa rokov sa nedari umele oplodnenie, ani inseminacia. Viete mi s tym pomoct?

Odpovedať

Andrea Stünkel október 8, 2014 o 20:25

Dobrý deň Oli,
áno, na túto tému som už s klientami pracovala technikou regresných konštelácií. Výsledkom bolo poznanie, čo všetko bráni uhniezdeniu vajíčka v maternici z pohľadu rodu oboch rodičov a z pohľadu duše, ktorá sa k vám chystá. Najdôležitejšie je zmeniť postoj voči partnerovi a uvoľniť chcenie bábätka, nasmerovať pozornosť na lásku vo vzťahu.
Kým sa nederí počať, akoby nedokáže byť pár „v pohode“, prílišné očakávanie želaného výsledku je prekážkou. Toto dokážeme v terapii meniť a pracovať s tým.
Andrea

Odpovedať

Adka február 2, 2011 o 20:28

Sú aj iné dôvody prečo sa opakuje,že nemám dlhotrvajúci vzťah? Vždy sa to po nejakom čase skončí a ja sa trápim. Pritom moji rodičia žijú spolu od začiatku dobre, tam problém nie je.
Bola by regresna terapia pre mňa vhodná?
Ďakujem za odpoveď.
Aďka

Odpovedať

Andrea Stünkel február 2, 2011 o 23:33

Aďka,
ďakujem za napísanie prvého komentára.
Dôvodov prečo nemáš dlhotrvajúci vzťah môže byť viac.
Spôsob akým si položila otázku ukazuje, že niekde v detstve je niečo, čo ťa mohlo trápiť.
Následky toho trápenia sú, že práve nemáš dlhotrvajúci vzťah.
Technikou regresu je možné toto prejsť.

Mnoho klientov prichádza s vetou, že ich rodičia žijú spolu dobre, že mali pekné detstvo…v regrese sa neskôr vyplavia obsahy, ktoré ukazujú aj iné udalosti, ale na tie sa za tie roky pozabudlo. NAPRÍKLAD: Nemusí sa diať nič dramatické ale dieťa má málo podnetov, málo pozornosti, málo rovesníkov-priateľov, s kým by mohlo svoje emócie zdieľať. Nenaučí sa schopnosť nadväzovať vzťahy s druhým pohlavím, nedokáže sa prejaviť. Namiesto návštevy škôlky ho strážila stará mama a namiesto hrania s ním riešila svoje domáce práce, varila, žehlila, nakupovala…
Niekedy je nevhodným modelom zdanlivo bezproblémové správanie, že sa učíme poslúchať, prispôsobovať, spĺňať očakávania, potláčame seba. V partnerskom vzťahu to znamená nízke sebavedomie, žiadny smer, snaha prežiť, vyhovieť.

Problém s krátkodobými vzťahmi mohol vzniknúť aj v prvom vzťahu, pri prvej láske zo školských čias. Pri prvom dotknutí sa, otvorení. Nespracovaná bolesť prvého sklamania stojí ako prekážka, ktora klienta drží v strachu a nedovolí mu budovať si dlhodobé vzťahy.

Je dôležité ako to klient na začiatku sedenia pomenuje, s čím konkrétne situáciu spája a ako mu ubližuje.

Odpovedať

Poskytnúť komentár

Nasledujúci príspevok: